تخمه

بازار تخمه خوی

به نام خداوند روزی‌رسان خداوندی که بدون هیچ چشم داشتی به همه موجودات هستی روزی می‌دهد. در این مقاله در مورد بازار تخمه خوی صحبت می‌کنیم  و وضعیت خریدوفروش تخمه در میدان خوی را بررسی خواهیم کرد.زیرا شهر خوی یکی از قطب های کشور در توزیع عمده تخمه به شمار می رود.

تخمه آفتاب‌گردان خوی

تخمه آفتاب‌گردان خوی کلمه‌ای  کاملاً آشنا برای تمام ایرانیان است. این محصول در مناطق شمال غربی و حدوداً مرکز ایران کشت می‌شود و در جنوب ایران به‌خاطر مصرف بالای آن خیلی طرف‌دار دارد.
تخمه آفتاب‌گردان  در یک دهه اخیر دست خوش تغییرات زیادی شده است. قبلاً با شنیدن نام تخمه آفتاب‌گردان  یک‌دانه روغنی با یک روکش مشکی در ذهن تداعی می‌شد؛ اما امروزه این شکل و شمایل کاملاً تغییرات جدی به خود گرفته است امروزه آن تخمه مشکی به یک تخمه سیاه با خط‌های سفید تبدیل شده است. برای اطلاع از قیمت عمده تخمه آفتابگردان از فروشگاه پروینی استعلام بگیرید.

تخمه آفتاب‌گردان خوی بسیار معروف است. تخمه آفتاب‌گردان علاوه بر خوی در استان کرمانشاه که در شهری به اسم سنقر نیز تولید می‌شود؛ اما امروزه اگر واردات تخمه‌های چینی اجازه بدهد و تولیدکننده بتواند جان سالم به در ببرد در چندین شهر استان آذربایجان غربی، قزوین، تاکستان، کرمانشاه، کشت می‌شود. این محصول به‌صورت عمده در بازار تخمه خوی عرضه می‌شد؛ اما امروزه بیشتر در مرکز تهران خریدوفروش می‌شود.

نقش حجره‌داران در فروش تخمه آفتاب‌گردان خوی

شهر خوی بزرگ‌ترین بازار عرضه تخمه آفتاب‌گردان کشاورزان در ایران است در این میدان بزرگ که بیش از دویست و هفتاد مغازه یا به‌اصطلاح محلی حجره است که این حجره‌ها قبلاً همگی به‌صورت حق‌العمل‌کاری به کشاورزان و خریداران،  خدمات ارائه می‌دادند؛ یعنی با وصل کردن خریدار به کشاورز دو درصد از کل معامله به‌عنوان یک رابط کسب درآمد می‌گرفتند؛ اما امروزه افراد خیلی کمی از حجره‌داران این کار را ادامه می‌دهند اغلب خود حجره‌داران تبدیل به یک خریدار شده‌اند و نبض بازار را در دست گرفته‌اند البته اگر واردکنندگان،  میدان را خالی کنند نوبت به حجره‌داران بازار تخمه خوی می‌رسد.


میدانی که وقتی برپا شد قرار بود حامی کشاورزان عزیز کشورمان ایران باشد؛ اما امروزه دستخوش تحولات خیلی زیادی شده است تبدیل به یک بنگاه معاملاتی بزرگ شده که کمترین سودش در جیب کشاورزان عزیز می‌رود و باز هم مثل همیشه دلال‌ها سود خود را با تمام شرایط موجود در این میان می‌کنند.
آن‌قدر سرشان در به‌دست‌آوردن سودهای کلان  این میدان گرم بود که وقتی به خودشان آمدند دیدند که کشوری مثل چین که هیچ اسمی در تولیدات تخمه آفتاب‌گردان نداشت امروزه تبدیل به بزرگ‌ترین صادرکننده تخمه به ایران شده است و بازار داخلی را به رقیب چینی خود باختند؛ یعنی نه‌تنها نتوانستند برای صادرات کشور کاری بکنند؛ بلکه بازار داخل را هم دودستی تقدیم این چشم‌بادامی‌ها کردند.

تخمه‌کدوی خوی

تخمه‌کدوی خوی امروزه دیگر تنها شامل محصول کدو گوشتی خود شهر و یا مناطق هم‌جوار نمی‌شود؛ بلکه از شهرهای خیلی دورتر هم برای عرضه به مشتریان وارد بازار تخمه خوی می‌شود به‌عنوان‌مثال استان فارس در چند سال اخیر به  یکی از قطب‌های تولیدکننده کدوی گوشتی ایران تبدیل شده است. برای اطلاع از قیمت تخمه کدو عمده با سرپرست فروش مجموعه پروینی تماس بگیرید.

کدو در بازار خشکبار به دو نوع عمده تقسیم می‌شود. کدوی گوشتی و کدوی مشهدی که خود این‌ها نیز به چند زیرمجموعه دیگر تقسیم می‌شود. در اینجا ما با کدوی گوشتی سروکار داریم؛ چون در خود منطقه خوی این نوع کدو کشت می‌شود.
کشاورزان عزیز شهر خوی به دلیل اینکه از سیستم سنتی برای تولید تخمه‌کدوی خوی استفاده می‌کنند و در عرصه استفاده از دانه‌های اصلاح شده دیر وارد عمل شدند با اینکه سابقه طولانی در کشت کدوی گوشتی دارند از کشاورزان عزیز استان فارس در تولید بهینه کدو گوشتی عقب‌تر هستند. کشاورزان عزیز شیراز از کشاورزی مدرن استفاده می‌کنند مخصوصاً در امور آبیاری و استفاده بهینه از دانه‌های اصلاح شده و سیستم کاشت یک‌پارچه در وسعت‌های خیلی زیاد که این امر خود باعث شده است قیمت تمام شده محصول کدو گوشتی به‌مراتب خیلی پایین‌تر از محصولات شهر خوی باشد به همین دلیل خریداران برای سود بیشتر خیلی مشتاق هستند که کدوی شهر شیراز را خریداری کنند که این امر به مذاق بعضی از  بازاریان بازار تخمه خوی خوش نیامده و آن‌ها هم از قافله این خریدها  عقب نمانده و خودشان هم وارد میدان خرید  تخمه‌کدو گوشتی شیراز شدند و با خرید این محصول و عرضه آن در میدان خوی این عقب افتادن از سود خود را جبران می‌کنند. بعضی از بازاریان نیز پا را از این هم فراتر گذاشته و این کدو گوشتی خریداری شده از شیراز را به اسم تخمه‌کدوی خوی در این میدان به فروش می‌رسانند.

تولید تخم کدو در دیگر شهرهای ایران

شهرهای دیگری هم در کشت این محصول پرمصرف ایرانی وارد عمل  شدند که هیچ‌کدام مثل استان فارس رقیب تخمه‌کدوی خوی نشد؛ چون مرغوبیت و کیفیت کدوهای خوی واقعاً خیلی متمایزتر از شهرهای دیگر است و این امر به دلیل آب‌وهوای و زمین‌های خیلی مرغوب شهرستان خوی است. کدوی گوشتی در شهرهایی مثل ارومیه، نقده، میاندوآب، سراب و چند شهر دیگر در ایران کشت می‌شود اینها هیچ‌کدام نتوانستند مثل کدو گوشتی شیراز خود را به مرغوبیت و کیفیت کدوهای خوی نزدیک کنند.

نقش واردکنندگان خارجی در بازار تخمه خوی

در این میان با این رقبای داخلی که واقعاً برای رشد در صنعت کشاورزی ایران بشخصه بودنشان خیلی هم خوب هست تا تلنگری به کشاورزان عزیزمان که به روش سنتی کشت می‌کنند، باشد؛ اما تحمل یک رقیب خارجی برای تمام تولیدکنندگان داخلی مقداری سخت هست. کشوری به نام چین که قبلاً هم در این مورد گفته بودیم که در تولید تخمه‌های دیگر هم از کشور ما پیشی گرفته است در مورد کدو گوشتی هم این اتفاق افتاده است. در سال‌های اولیه تولید، خیلی از نظر مرغوبیت و کیفیت با کدو گشتی ایرانی فاصله داشت؛ اما در این دو سه سال اخیر خیلی عجیب کیفیت محصول خود را ارتقا داده و امروزه یکی از تعیین‌کننده‌های قیمت کدو در بازارهای ایران همین کدو گوشتی چینی است.
البته وقتی در میان این حجره‌داران حرف از این  چیزها بزنی همه تقصیرها به گردن دولت و واردکنندگان می اندازند و اینها در به‌وجودآمدن این اوضاع هیچ نقشی نداشته و ندارد. خلاصه با تمام این ماجراها می‌خواهم این را بگویم که میدان تخمه خوی جایگاه واقعی خود را در اقتصاد کشور ازدست‌داده و حتی اعتبار و اعتمادی که در نزد کشاورزان عزیز داشته را نیز کم‌رنگ کرده است قبلاً کشاورزان،  میدان تخمه خوی را  به چشم یک امانت‌دار در نظر می‌گرفتند که محصولات کشاورزی خود را با خیال راحت نزد آنها می‌گذاشتند تا حجره‌داران به بهترین قیمت و با بهترین شرایط به فروش برسانند؛ اما امروزه بیشتر کشاورزان، میدان تخمه خوی را فقط به چشم محلی به‌عنوان عرضه محصولات نگاه می‌کنند مثل تمام بازارهای دیگر ایران و همین هم باعث شده که خودشان بخواهند بدون واسطه میدان خوی به خریداران واقعی دست پیدا کنند همین امر هم باعث شده که در این چند سال اخیر کلاه برداری‌های زیادی از این کشاورزان زحمتکش صورت بگیرد.

نتیجه‌گیری

من چون خودم یک بچه کشاورز هستم و خودم از نزدیک با کشاورزان عزیز کشورمان و به‌خصوص شهرستان خوی در ارتباط هستم مطمئن هستم که با همکاری‌های شرکت‌های غذایی و جهاد کشاورزی و اصلاح در امور کشت با همین امکاناتی که داریم خیلی بیشتر از آن را که حتی بتوانید فکرش را بکنید می‌توان در تولید کدو گوشتی جهش خوبی انجام دهیم و هم قیمت تمام شده را پایین بیاوریم هم به درآمد کشاورزان عزیزمان ایران کمک کنیم و این عرصه را از رقیب چینی پس بگیریم.
امیدوارم که  میدان خوی به جایگاه واقعی خود در اقتصاد کشور عزیزمان ایران و اعتماد عمومی نزد مردم منطقه برسد.
به نظر این حقیر در این عرصه‌های تنگ اقتصادی بازاریان می‌توانند خیلی کمک‌های خوبی هم در بخش تولید و هم در بخش توزیع داشته باشند که ان‌شاءالله در مقاله‌های بعدی توفیق باشد بتوانم بیشتر در این مورد بنویسم.

13 نظر در “بازار تخمه خوی

 1. نیکی گفت:

  ممنون از اطلاعات کامل و مفید شما🙏🏼
  ای کاش در سایتتون درگاه پرداخت رو هم ایجاد می‌کردید.

  1. پروینی گفت:

   ممنون از نظر لطف شما کاربر گرامی.
   در حال پیگیری درگاه پرداخت هستیم ،
   شما عزیزان میتوانید با یکی از شماره های داخل سایت تماس بگیرید و سفارش خود را ثبت و سپس مبلغ را به صورت حضوری موقع تحویل پرداخت نمایید.

   1. سیامک گفت:

    عالی بسیار مفید و ارزنده برا کسایی ک اطلاعی نداشتن از بازار خوی و نوع تخمه ها🙏🙏

    1. پروینی گفت:

     خوشحالیم که این مطلب برای شما کاربر مفید واقع شده است.
     ممنون که نظر تون رو به اشتراک گذاشتین.

  2. مرتضی‌ گفت:

   مطالب کامل و جامع بود ممنون از راهنماییتون.
   ان شاالله در آینده نه چندان دور ،واسطه بین کشاورز و حجره دار هایی که فرمودین به کمک شما به صفر برسه .و این وسط کشاورز هم سود واقعیشو برداره از محصولی که چند ماه زحمتشو کشیده.

 2. فاطیما گفت:

  ممنون اطلاعات بسیار کارآمد جامع و کامل بود 🙏

  1. پروینی گفت:

   سپاس از نظر لطف شما . با ثبت نظر شما سروران گرامی، نوشتن مطالب جدید و کاربردی را در سایت ادامه می دهیم .

 3. پروینی گفت:

  سپاس از شما

 4. Seli گفت:

  عالی و ارزنده بود

 5. Seli گفت:

  عالی بود ممنون از شما

 6. آرزو گفت:

  محتوای جالب و مفیدی بود

  1. پروینی گفت:

   ممنون از شما

 7. HarryCrulk گفت:

  هوالرزاق
  سلام و احترام

  این پیشنهاد برای افزایش فروش برای شما ارائه میشود در صورت تمایل به برنامه نویس تان بفرمایید تمام محصولات و خدمات
  سایت قشنگ تون رو با ربات بصورت اتومات در شتاب دهنده تبلیغاتی اگهی نود در حساب کاربری تان وارد نماید ربات رو
  طوری تنظیم نمایید که هر 5 دقیقه 1 محصول یا خدمت رو وارد شتاب دهنده نماید در حال حاضر بیشتر وبسایت ها
  از این روش برای افزایش فروش شان استفاده میکنند میتوانید وارد سایت شده و ببینید سایت های دیگر از همین
  روش در حال افزایش فروش خود هستند
  0938-878-0663
  سپاس بیکران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *